JEZIORO DRAWSKO

Jezioro Drawsko

Jezioro Drawsko-Zatoka Rękawicka

Główną atrakcją gminy Czaplinek niewątpliwie są  jeziora, których na  naszym obszarze  mamy ponad 40 (biorąc pod uwagę jeziora tylko  powierzchni  ponad  1 ha).                                                     Największym i najpiękniejszym z  największą linią brzegową  jest największe  jezioro Pojezierza  Drawskiego – Jezioro Drawsko.

Jezioro Drawsko -jest niewątpliwie najwiekszą atrakcją tego terenu i Starego Drawska z uwagi na obszar, dużą ilość zatok, cyplów jest rajem dla żeglarzy i wędkarzy.
Już sama nazwa Pojezierze Drawskie, wskazuje na znaczną liczbę występujących jezior. Liczne jeziora i rzeki decydują w dużym stopniu o pięknie tej krainy. Najważniejszą a zarazem największym jeziorem na Pojezierzu Drawskim jest j. Drawsko, drugie pod względem głębokości w Polsce. Swój nietypowy kształt jezioro zawdzięcza działalności lodowca, który kształtował całe Pojezierze Drawskie. Wieloramienny kształt i znaczna głębokość j. Drawsko spowodowane zostało tym, że przed wiekami właśnie tu zbiegło się kilka rynien lodowca i nastąpiła silna erozja polodowcowa (subglacjacja). Na jeziorze występuje pięć ogromnych zatok: Henrykowska, Rękawicka, Czaplinecka, Kluczewska i Rzepowska i siedem wysp. Wśród nich piąta co do wielkości wyspa śródlądowa w Polsce – Bielawa. Brzegi leżącego 128 m n.p.m. jeziora są wyjątkowo urozmaicone, od podmokłych, bagiennych w okolicach Starego Drawska, do stromych i wypiętrzonych kilkadzisiąt metrów nad poziom wody w okolicach Warniłęgu, skąd roztacza się malownicza panorama. Czyste wody jeziora, przepływająca przez nie rzeka Drawa (od j. Drawsko zaczyna się blisko dwustukilometrowy, kończący się w okolicach Krzyża szlak kajakowy im. Karola Wojtyły) i urozmaicony kształt dna przesądzają o tym, że Drawsko to raj dla wędkarzy. To właśnie tu złowiono legendarnego już 28 – kilogramowego szczupaka.

Komentowanie jest wyłączone.